Charlie i fabryka czekolady. Lektura z opracowaniem Czas na bestseller

Wizyta w fabryce czekolady

Są takie książki, które pomimo upływu lat należą już do kultowych. Co jakiś czas na rynku wychodzą ich nowe edycje, dzięki czemu kolejne pokolenia mogą się nimi cieszyć. Wśród takich powieści znany nam jest doskonale “Mikołaje i..”, który opowiada o chłopakach z francuskiej szkoły. Nie można zapomnieć o kultowym “Małym Księciu”. Z polskiego podwórka należy wymienić chociażby Wiedźmina, którego wymyślił sam Andrzej Sapkowski. Każdy z nas na pewno mógłby wymienić jedną z takich książek. Do takich książek zalicza się również “Charlie i fabryka czekolady. Lektura z opracowaniem“. Jej autorem jest Roald Dahl.

Marzenia do spełnienia

Ten brytyjski autor, dziennikarz i scenarzysta tworzył dla dzieci oraz dla dorosłych. Na swoim koncie oprócz opowieści o fabryce czekolady ma również takie dzieła, jak “Matylda”, “Charlie i wielka szklana winda”, “James i ogromna brzoskwinia”, “Danny, mistrz świata”, “Państwo Głuptakowie”, “Cudowne lekarstwo George’a”, “Czarownice”, “Żyrafa, Peli oraz ja”, “Czarodziejski palec”, “Fantastyczny pan Lis”, “Krokodyl olbrzymi”. Samo opowiadanie o fabryce czekolady powstało w 1964 roku. Od tej pory książka doczekała się dwóch ekranizacji. Za jedną odpowiedzialny był w 1971 roku Mell Stuart. W 2005 roku Tim Burton wypuścił na rynek kolejny film, który zyskał wiele pozytywnych opinii. Książka opowiada o chłopcu, który ma na imię Charlie. Żyje on bardzo skromnie ze swoją rodziną na obrzeżach miasta w malutkim domku. Rodzina Charliego na co dzień nie ma dużo pieniędzy, dlatego nie mogą pozwolić sobie na żadne szaleństwa. Czekolada jest w ich domy gościem tylko przy wyjątkowych okazjach – jak chociażby urodziny.

Wizyta w fabryce czekolady

Taki właśnie dzień nadchodzi i Charlie z wielką przyjemnością odwija swoją upragnioną tabliczkę czekolady. Jakie jest jego zdziwienie, kiedy w środku znajduje Złoty Kupon – jeden z pięciu, który umożliwia do zwiedzenia kultowej fabryki znajdującej się w ich mieście. Charlie stawia się w umówionym dniu razem z kilkoma innymi dziećmi na zwiedzanie. Wśród zebranych tylko on jest biedny, dlatego tym bardziej docenia możliwość bycia w takim miejscu. Słucha wszystkiego co mówi Willy Wonka – właściciel fabryki. Nawet wszelkich zakazów, które informują o tym, że nie wolno niczego dotykać. Pomimo tego, że bardzo chce dotknąć czekolady, którą można napotkać na każdym kroku powstrzymuje się. W przeciwieństwie do swoich rozpuszczonych towarzyszy, których spotyka kara za każde złamanie regulaminu. “Charlie i fabryka czekolady. Lektura z opracowaniem” to wspaniała książka poszerzona o opracowanie przydatne na lekcjach polskiego.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com